Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zmije obecná (latinsky Vipera berus) je hadčeledi zmijovitých. Je nejrozšířenějším hadem na světě, nejseverněji žijícím hadem vyznačujícím se extrémní odolností vůči chladnému počasí a jediným jedovatým hadem České republiky a řady dalších státůseverní části severní polokoule.

Obrazek

 

 

Její jed je vysoce účinný, ovšem má ho jen velmi malé množství, takže za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí – vážné riziko představuje pouze pro alergické jedince, malé děti a staré a nemocné lidi.

Zástupci druhu, který se dle různých pojetí člení na 23 poddruhy, mohou nabývat celé řady barevných forem, z nichž některé (např. černá) mohou dokonce postrádat jinak charakteristickou klikatou tmavou čáru na hřbetě, která inspirovala řadu národních pojmenování zmije obecné či celého jejího rodu (např. ve slovenštině je to vretenica obyčajná).

Rozšíření a stanoviště

Je nejrozšířenějším hadem světa, její areál sahá od Anglie až po Sachalin, od Středomoří až za severní polární kruh. Je nejjedovatějším hadem přirozeně se vyskytujícím na území České republiky. V mnoha zemích, včetně ČR, je přísně chráněna.

Oblíbeným stanovištěm jsou lesostepní oblasti - nepříliš hustý smíšený les nebo prosluněné stráně. Obvykle jde o nočního tvora, který je přes den ukryt nebo se vyhřívá na sluníčku a potravu loví v noci, výjimkou jsou jeho horské populace, které loví i nebo převážně za dne, neboť v noci zde na ně bývá příliš zima. V České republice je výskyt zmije v nížinách ojedinělý, typickým areálem rozšíření jsou naopak výše položené oblasti s nadmořskou výškou nad 600 metrů včetně nejvyšších horských poloh.

Vzhled

Zmije je relativně malý had, dospělé samice dorůstají délky až 70 cm, samci jsou maximálně 60cm. Dožít se mohou tak 20-25 let. Nejobvyklejší zbarvení je šedé až modrošedé s výraznou tmavou klikatou čárou na hřbetě, ovšem existuje celá řada víceméně vzácných barevných variant, z nichž některé vůbec žádnou čáru nemají. Na území ČR se můžeme setkat s černou (morpha prester) a červenou formou (m. chersea). Spolehlivý znak, kterým se zmije obecná odlišuje od ostatních českých hadů, je štěrbinovitá zornička (všechny naše užovky mají zorničky kulaté).

Obrazek

 

Potrava

Jejich potravou jsou zejména drobní hlodavci (nejčastěji myši a hraboši), obojživelníci, ještěrky, případně mladí ptáci a ptačí vejce.

 

 

Obrazek

 

Použitá literatura: Wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotograf pro sebe

(michal, 10. 11. 2015 16:58)

Dobrý den
Raději fotím v šech zvířátka největčí přání vyfotit Zmije Obecná český republice a zoo Číně Pandu Velkou

Zmije obecná

(Jára Vopička, 8. 9. 2008 15:15)

Zmije obecná

(Jára Vopička, 8. 9. 2008 15:13)

Její jed je vysoce účinný,ovšem má ho jen malé množství,takže za normálních okolností její ušknutí život člověka neohrozí-vážné riziko představujepouze pro alergické jedince,malé,staré a nemocní lidi